Borsa İstanbul 106 bini aştı

Haftanın ilk işlem gününe rekor açılışla başlıyan endeks ikinci yarıda alışların artmasıyla 106 bini aşarak 106.356 puanı gördü.

17 Temmuz 2017 Pazartesi, 15:46
1212737

Borsa İstanbul 106 bini aştı

TL bazında tarihi zirvelerine ulaşan Borsa İstanbul haftanın ilk işlem gününe yüzde 0.18 oranında yükselişle 105.362 puan seviyesinden başladı.Küresel piyasalarda artan risk iştahından Türkiye’de diğer gelişen ülke borsalarında olduğu kadar olumlu etkilenmekte.Bu sabah Çin’de ikinci çeyreğe ilişkin açıklanan büyüme rakamının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi piyasalar üzerinde pozitif havanın devam etmesine sağladı.

Analistler, endekste yükseliş trendi, kısa vadeli indikatörlerin aşırı alım bölgesinde olmasına karşın devam ettiğini, 104.500 üzerinde işlemlerin devam etmesi kısa vadeli işlemler için pozitif ve yukarı trendin 106 bin seviyesine doğru bir hareket olabileceği görüşündeler.

Açılışın ardından BİST-100 en düşük 105.361 puanı, en yüksek 105.688 puanı gördü.Haftayı rekor kapanış yaparak tamamlıyan endeks yeni haftadada yeni zirveler test etmeye devam ediyor.İlk yarı rekorunu 105.688 olarak yenileyen endeks ikinci yarıda güçlü seyrini koruyor.

Dolar/TL 3.54 seviyesinde

Dolar/TL iki haftada yaşanan her iki yönlü sert dalgalanma ardından haftaya yükselişle başladı.Dolar/TL’de düşüş eğilimi geçen hafta boyunca kuvvetlenirken; özellikle cuma günü ABD enflasyon verisi sonrası düşüş eğilimini daha da belirginleşti. Yaklaşık iki haftanın en
düşük seviyesi olan 3.5290’a kadar gerileyen kur saat 09.45 itibarıyla 3.5395 seviyesinde işlem gördü.

KÜRESEL PİYASALARDAKİ GELİŞMELER

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, ABD’nin Küba’ya karşı yaptırım kararıyla ilgili konuştu. Castro, ABD Devlet Başkanı Donald Trump’ın ‘cepheleşme” politikasını reddederek “Zorlama ya da baskı yoluyla devrimi yok etmek isteyen her strateji başarısız olacaktır” dedi.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin kardeşi ve özel danışmanı Hüseyin Feridun, ” finansal suçlamalar” nedeniyle tutuklandı.İran Yargı Kurumu Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, hakkında
açıldığı davada istenilen kefalet miktarını temin edemeyen Feridun için tutuklama kararı verildiğini bildirdi.
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, reel ekonomiye destek verilerek, finansal risklerin önlenmesi ve finans reformunun derinleştirilmesi gerektiğini belirtti.Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, Xi Jinping 14-15 Temmuz günlerinde Beijing’de düzenlenen Ulusal Finans Çalışmaları Toplantısı’na katılarak bir konuşma yaptı.
Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed’in 4,5 trilyon dolar büyüklüğe ulaşan bilançosunun küçülmesine izin vermeye Eylül ayında başlayabileceğini, ancak faiz artırımı konusunda sabırlı olunması gerektiğini söyledi.
Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyonun ısrarcı şekilde Fed’in yüzde 2 hedefinin altında seyretmesinin, ciddi bir politika hedefinin yakalanamadığını ortaya koyduğunu belirtse de faiz oranlarının çok yavaş yavaş artırılmasına desteğini yineledi. Borsagundem.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz