Hedge fonlar dolar satıyor

Trump’la tarihin en iyimser dolar pozisyonlamalarına ulaşan hedge fonlar bu yıl ilk kez kısa pozisyona geçti

03 Temmuz 2017 Pazartesi, 16:31
1208791

Hedge fonlar dolar satıyor

Dolarda Trump fırtınası tersine dönerken hedge fonlar bu yıl ilk kez nette kısa pozisyonda.

Fed‘in son faiz artırımı ABD enflasyon verilerindeki zayıflamaya rağmen gerçekleşse de bir sonraki adım için veriye bağlılığın yeniden öne çıkacağı inancı doları baskılamaya devam ederken hedge fonların kısa yani düşüş yönüne pozisyon aldığı görülüyor.

Hedge fonlar 27 Haziran itibariyle 26 bin 874 kontrat kadar kısa pozisyonda. Bu da Mayıs 2016’dan bu yana hedge fonların dolardaki en büyük kısa pozisyon toplamına ulaştıklarına işaret ediyor.

Yatırım bankaları ikinci çeyrekte birer birer alım tavsiyelerini kapatırken ABD’de Donald Trump‘ın zaferiyle sonuçlanan 8 Kasım 2016 Başkanlık Seçimi’yle başlayan dolar rallisi Haziran’da tüm kazançlarını geri vermişti.

Trump’ın sağlık yasasını yürürlüğe alamaması, kabinede görev bırakma ve istifalar ile devam eden FBI soruşturmaları gibi 8 Kasım öncesi hesapta olmayan gelişmeler reflasyon temasını destekleyen 2 trilyon dolarlık altyapı yatırımı paketine dair inancın da kaybolmasıyla ralliyi tersine çeviren ana konular olarak değerlendiriliyor. Borsagundem.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz