“Yeni faiz artışları için neden yok”

St. Louis Fed Başkanı Bullard, “Ekonominin düşük büyüme, düşük enflasyon ve düşük faiz rejimine sıkıştığı bu dönemde yeni faiz artışları için neden yok” diye konuştu

23 Haziran 2017 Cuma, 23:27
1206498

“Yeni faiz artışları için neden yok”

ABD Merkez Bankasının (Fed) St. Louis Şubesi Başkanı James Bullard, Nashville kentinde yaptığı konuşmada, son dönemde açıklanan ekonomik verilerin Fed’in faiz politikasına etkilerini değerlendirdi.

Bullard, ekonominin düşük büyüme, düşük enflasyon ve düşük faiz rejimine sıkıştığı bu dönemde yeni faiz artışları için neden olmadığını belirtti.

Son 3 aya ilişkin makroekonomik verilerin görece zayıf olduğuna işaret eden Bullard, özellikle düşüş eğilimine giren enflasyon göstergelerinin, Federal Açık Piyasa Komitesi‘nin (FOMC) yüzde 2 enflasyon hedefine yönelik soru işaretleri oluşturduğunu bildirdi.

Bullard, “Ekonominin düşük büyüme, düşük enflasyon ve düşük faiz rejimine sıkıştığı bu dönemde yeni faiz artışları için neden yok. FOMC temel makroekonomik gelişmelerin gelecek çeyreklerde nasıl evrildiğini görmek için bekleyebilir.” ifadesini kullandı.

Bullard, yüzde 4,3 seviyesindeki işsizlik oranının daha yüksek enflasyon için yeterli bir gösterge olmadığını, yeni araştırmaların işsizlik oranının yüzde 3,5’e düşmesinin bile enflasyonda büyük bir tırmanışa yol açmayacağına işaret ettiğini belirtti.

Fed’in politika faizini varlık piyasalarını dengelemek için artırdığı yönündeki spekülasyonları yanlış bulduğunu da ifade eden Bullard, “Para politikasının hedefinin finansal piyasalarda bir kötüleşmeye yol açmamak olduğu çok açık.” değerlendirmesinde bulundu Borsagundem.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz