Ağbal: Bütçe açığı öngörümüzden fazla olacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal: Bütçe açığımız bu sene öngörülenden bir miktar fazla olacak

22 Haziran 2017 Perşembe, 13:02
1205982

Ağbal: Bütçe açığı öngörümüzden fazla olacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçede son duruma dair değerlendirmelerde bulundu. Ağbal, bütçe açığının bu yılki öngörülerinden fazla olacağını söyledi.

Bir televizyon kanalının canlı yayınında konuşan Ağbal, “Bütçe açığımız bu sene öngörülenden bir miktar fazla olacak” dedi.

Ağbal, “Bu sene içinde bütçe açığı bir miktar yukarı gitse de orta vadede bütçe dengeleri sağlam. 2018’den itibaren tekrar aşağı yönlü bir bütçe açığı politikası göreceğiz.” dedi.

İlk 6 aya ilişkin enflasyon açıklanınca hedefle arasında fark ne olursa olsun memura yansıtılacağını vurgulayan Ağbal, bunun da bütçeye ilave yük getirecek unsurlardan olacağını söyledi.

6 aylık enflasyon yüzde 5 hedefini aşınca kamu personeline fark ödemesi hakkı doğuyor. Yılbaşından bu yana enflasyondaki artışın yüzde 6’nın üzerinde olduğu hesaplanıyor.

Mart’ta 19,5 milyar lira açık veren bütçe Nisan’da 3 milyar lira açık verdikten sonra Mayıs‘ta 6,4 milyar lira fazla verdi ve ilk beş aydaki açık 11,5 milyar liraya indi. Yılın ilk iki ayında 1,6 milyar liralık fazla Mart’taki 19,5 milyar lira açıkla ilk üç aydaki açığı 17,9 milyar liraya taşımıştı.

Ağbal, son bütçe rakamlarını değerlendirdiği açıklamada “Bu açıkta ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla yapılan teşviklerin önemli bir etkisi olmuştur.” demişti.

Hazine önceki hafta gerçekleştirdiği altı ihalede daha önce koyduğu hedeflerin ötesine geçti. Borsagundem.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz